List otwarty odnośnie przygotowań

do Rodzinnych Misji Ewangelizacyjnych

1. W dniach od 20 do 27 czerwca 2020 r. planowane są w naszej parafii Rodzinne Misje Ewangelizacyjne zakończone uroczystością odpustową. Misje parafialne odbywają się zazwyczaj co 10 lat i powinny być wyjątkowym czasem dla całej wspólnoty parafialnej. Tematyka rodzinna jaką chcemy podjąć związana jest z chęcią położenia ogromnego nacisku na małżeństwo i rodzinę w związku z powszechnym i dużym jej kryzysem. Wraz z zespołem ewangelizacyjnym (młodzieżą i rodzinami) od kilku lat przeprowadzaliśmy w różnych parafiach rekolekcje ewangelizacyjne dla rodzin oraz małżeństw i na tej podstawie widzę ogromną potrzebę dotykania tej tematyki oraz mówienia o wartości małżeństwa i rodziny. W obecnych czasach konieczna jest zintensyfikowana modlitwa za rodziny.

2. W związku z Misjami chciałbym, abyśmy jako wspólnota parafialna dobrze się do nich przygotowali. Rozpoczęcie przygotowań przewidywałbym na niedzielę 8 września, kiedy to kościół rokrocznie obchodzi Narodzenie Najświętszej Maryi Panny. Niech Maryja, nasza Patronka, oręduje przed Bogiem za nami i nas wspiera.

3. Od 8 września przewidywałbym rozpoczęcie peregrynacji Ikony Świętej Rodziny. Chciałbym, aby Święta Rodzina odwiedziła wszystkie rodziny naszej parafii. Niech to nawiedzenie wpływa na świętość naszych rodzin, ich odnowę duchową i umocnienie, oraz odnowienie związków małżeńskich. - Pojawia się tu wspaniała okazja do wspólnej modlitwy całej rodziny. Byłby to też czas, aby odnowić swoją relację z Bogiem poprzez skorzystanie z sakramentu spowiedzi. Każdego dnia uczestniczący we Mszy św. podczas modlitwy wiernych prosiliby o potrzebne łaski dla konkretnej rodziny w tym dniu goszczącej Święty Wizerunek. - Ponieważ od niedawna jestem u Was proboszczem i jeszcze nie miałem okazji spotykać się z Wami, chciałbym ten czas nawiedzenia, od września do czerwca przyszłego roku, wykorzystać na możliwość poznania rodzin całej parafii. Tradycyjny czas Wizyty Duszpasterskiej przypadającej zwykle na koniec grudnia i początek stycznia, czyli w okresie bożonarodzeniowym, chciałbym wymienić na dłuższy okres odwiedzin swoich parafian. Mam nadzieję, że przyjmiecie ten pomysł wzajemnego poznania się z radością. - Szczegóły peregrynacji i czas odwiedzenia poszczególnych rodzin widziałbym w taki sposób: Każdego dnia o godz. 19.00 byłoby przekazanie Ikony Świętej Rodziny do kolejnego domu. Jeśli tylko będzie taka możliwość chciałbym wziąć udział w tym przekazaniu. Jeśli natomiast wtedy nie byłoby to możliwe, to pragnąłbym się spotkać z daną rodziną kolejnego dnia. Podczas moich odwiedzin w danej rodzinie z domownikami, którzy otrzymali Ikonę wspólnie byśmy się pomodlili. Po czasie modlitwy natomiast chciałbym jeszcze pozostać i mieć możliwość życzliwej rozmowy oraz wysłuchania sugestii czy propozycji duszpasterskich. W tym czasie według swoich możliwości chciałbym też odpowiedzieć na nurtujące Was pytania. Taka wizyta może być okazją do lepszego poznania się i porozmawiania o sprawach rodziny i parafii bez konieczności patrzenia na szybko upływający czas. - Chciałbym już w tym miejscu poprosić, aby ta Wizyta Duszpasterska nie przerodziła się wieczorne „kolacjowanie” ale, aby jeśli już jest taka wola rodziny goszczącej duszpasterza, podjąć mnie najwyżej herbatą czy jakimś chłodnym napojem. - Proponuję, aby trasa obecnego nawiedzenia Ikony Świętej Rodziny przebiegała podobnie jak tego ostatniego, kiedy to gościliście Matkę Bożą Fatimską.

4. W ciągu tego okresu przygotowania chciałbym też co jakiś czas zaprosić do naszej parafii kapłana z okolicznościową homilią w tematyce małżeńskiej czy rodzinnej oraz rodziny głębiej zaangażowane w życie wspólnot w Kościele ze świadectwem przeżywania swojej wiary.

5. Na czas do czerwca przyszłego roku starajmy się ożywić kult naszej patronki Maryi i zaplanować bardziej regularny udział w odbywającej się w każdą środę Nowennie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Byłby to też czas, kiedy podczas adoracji Chrystusa obecnego w Najświętszym Sakramencie czuwalibyśmy pół godziny przed Mszą św. Takie czuwania byłyby w każdy piątek z Koronką do Bożego Miłosierdzia oraz w każdy pierwszy czwartek miesiąca z czuwaniem młodzieży w intencji powołań. Adoracja z modlitwą do Miłosiernego Jezusa odbywa się również w każdą niedzielę po Mszy św. o godz. 15.00.

6. Ostatnia moja propozycja wypływa z fakty, że jestem podbudowany Waszym licznym udziałem w Duchowym Pielgrzymowaniu podczas Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę i dlatego chciałbym od września do maja, każdego 27 dnia miesiąca, wprowadzić modlitwę różańcową z Apelem Jasnogórskim. Rozpoczynałaby się ona o godz. 20.30.

Proboszcz parafii

ks. Adam Stachowicz