List otwarty odnośnie przygotowań

do Rodzinnych Misji Ewangelizacyjnych

1. W dniach od 20 do 27 czerwca 2020 r. planowane są w naszej parafii Rodzinne Misje Ewangelizacyjne zakończone uroczystością odpustową. Misje parafialne odbywają się zazwyczaj co 10 lat i powinny być wyjątkowym czasem dla całej wspólnoty parafialnej. Tematyka rodzinna jaką chcemy podjąć związana jest z chęcią położenia ogromnego nacisku na małżeństwo i rodzinę w związku z powszechnym i dużym jej kryzysem. Wraz z zespołem ewangelizacyjnym (młodzieżą i rodzinami) od kilku lat przeprowadzaliśmy w różnych parafiach rekolekcje ewangelizacyjne dla rodzin oraz małżeństw i na tej podstawie widzę ogromną potrzebę dotykania tej tematyki oraz mówienia o wartości małżeństwa i rodziny. W obecnych czasach konieczna jest zintensyfikowana modlitwa za rodziny.

2. W związku z Misjami chciałbym, abyśmy jako wspólnota parafialna dobrze się do nich przygotowali. Rozpoczęcie przygotowań przewidywałbym na niedzielę 8 września, kiedy to kościół rokrocznie obchodzi Narodzenie Najświętszej Maryi Panny. Niech Maryja, nasza Patronka, oręduje przed Bogiem za nami i nas wspiera.

3. Od 8 września przewidywałbym rozpoczęcie peregrynacji Ikony Świętej Rodziny. Chciałbym, aby Święta Rodzina odwiedziła wszystkie rodziny naszej parafii. Niech to nawiedzenie wpływa na świętość naszych rodzin, ich odnowę duchową i umocnienie, oraz odnowienie związków małżeńskich. - Pojawia się tu wspaniała okazja do wspólnej modlitwy całej rodziny. Byłby to też czas, aby odnowić swoją relację z Bogiem poprzez skorzystanie z sakramentu spowiedzi. Każdego dnia uczestniczący we Mszy św. podczas modlitwy wiernych prosiliby o potrzebne łaski dla konkretnej rodziny w tym dniu goszczącej Święty Wizerunek. - Ponieważ od niedawna jestem u Was proboszczem i jeszcze nie miałem okazji spotykać się z Wami, chciałbym ten czas nawiedzenia, od września do czerwca przyszłego roku, wykorzystać na możliwość poznania rodzin całej parafii. Tradycyjny czas Wizyty Duszpasterskiej przypadającej zwykle na koniec grudnia i początek stycznia, czyli w okresie bożonarodzeniowym, chciałbym wymienić na dłuższy okres odwiedzin swoich parafian. Mam nadzieję, że przyjmiecie ten pomysł wzajemnego poznania się z radością. - Szczegóły peregrynacji i czas odwiedzenia poszczególnych rodzin widziałbym w taki sposób: Każdego dnia o godz. 19.00 byłoby przekazanie Ikony Świętej Rodziny do kolejnego domu. Jeśli tylko będzie taka możliwość chciałbym wziąć udział w tym przekazaniu. Jeśli natomiast wtedy nie byłoby to możliwe, to pragnąłbym się spotkać z daną rodziną kolejnego dnia. Podczas moich odwiedzin w danej rodzinie z domownikami, którzy otrzymali Ikonę wspólnie byśmy się pomodlili. Po czasie modlitwy natomiast chciałbym jeszcze pozostać i mieć możliwość życzliwej rozmowy oraz wysłuchania sugestii czy propozycji duszpasterskich. W tym czasie według swoich możliwości chciałbym też odpowiedzieć na nurtujące Was pytania. Taka wizyta może być okazją do lepszego poznania się i porozmawiania o sprawach rodziny i parafii bez konieczności patrzenia na szybko upływający czas. - Chciałbym już w tym miejscu poprosić, aby ta Wizyta Duszpasterska nie przerodziła się wieczorne „kolacjowanie” ale, aby jeśli już jest taka wola rodziny goszczącej duszpasterza, podjąć mnie najwyżej herbatą czy jakimś chłodnym napojem. - Proponuję, aby trasa obecnego nawiedzenia Ikony Świętej Rodziny przebiegała podobnie jak tego ostatniego, kiedy to gościliście Matkę Bożą Fatimską.

4. W ciągu tego okresu przygotowania chciałbym też co jakiś czas zaprosić do naszej parafii kapłana z okolicznościową homilią w tematyce małżeńskiej czy rodzinnej oraz rodziny głębiej zaangażowane w życie wspólnot w Kościele ze świadectwem przeżywania swojej wiary.

5. Na czas do czerwca przyszłego roku starajmy się ożywić kult naszej patronki Maryi i zaplanować bardziej regularny udział w odbywającej się w każdą środę Nowennie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Byłby to też czas, kiedy podczas adoracji Chrystusa obecnego w Najświętszym Sakramencie czuwalibyśmy pół godziny przed Mszą św. Takie czuwania byłyby w każdy piątek z Koronką do Bożego Miłosierdzia oraz w każdy pierwszy czwartek miesiąca z czuwaniem młodzieży w intencji powołań. Adoracja z modlitwą do Miłosiernego Jezusa odbywa się również w każdą niedzielę po Mszy św. o godz. 15.00.

6. Ostatnia moja propozycja wypływa z fakty, że jestem podbudowany Waszym licznym udziałem w Duchowym Pielgrzymowaniu podczas Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę i dlatego chciałbym od września do maja, każdego 27 dnia miesiąca, wprowadzić modlitwę różańcową z Apelem Jasnogórskim. Rozpoczynałaby się ona o godz. 20.30.

Proboszcz parafii

ks. Adam Stachowicz

Początek przygotowań do Ewangelizacyjnych Misji Rodzinnych

W święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny rozpoczęło się przygotowanie do Ewangelizacyjnych Misji Rodzinnych, które w naszej parafii będą się odbywać w połowie czerwca przyszłego roku. Inauguracyjnej Eucharystii przez cały dzień przewodniczył ks. Tomasz Cuber, dyrektor Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin Kurii Diecezjalnej w Sandomierzu. W homilii wskazywał małżonkom na prawdziwe wartości, które w życiu dają szczęście. Podkreślał znaczenie wzajemnej modlitwy małżonków za siebie oraz potrzebę bycia dla siebie i dla swoich dzieci. Na zakończenie Mszy św. Ksiądz Dyrektor poświęcił przyniesione do świątyni ziarno na zasiew oraz Ikonę Świętej Rodziny, która ma odwiedzić każdą rodzinę naszej parafii. Na zwieńczenie modlitwy zebrani podchodzili w stronę ołtarza, aby przyjąć błogosławieństwo indywidualne.

Tego też dnia wieczorem odbyła się krótka modlitwa i wyprowadzenie Ikony Świętej Rodziny z kościoła parafialnego oraz przewiezienie jej do pierwszej rodziny goszczącej wizerunek. Będzie on przekazywany następnej rodzinie każdego dnia o godzinie 19.00.