Historia parafii

Kościół w Nowym Narcie został wybudowany w roku 1905 kosztem p. Jadwigi z Rylskich Stanisławowej Dolańskiej, ówczesnej właścicielki Nowego Nartu. Poświęcony został 28 listopada 1906 r. pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy przez Ks. Proboszcza z Raniżowa Wincentego Dąbrowskiego na mocy delegacji ówczesnego ordynariusza diecezji ks. Biskupa Pelczara. Była to niewielka kapliczka o wymiarach 8,5m. na 7,5m. i wysokości 7m., wybudowana dla użytku dworu, w której raz w miesiącu odprawiał mszę św. ksiądz z macierzystej parafii Śpie. Miała ona przywilej kaplicy publicznej, na podstawie którego mieszkańcy Nartu Nowego i Starego mogli z tej mszy św. korzystać czyniąc zadość trzeciemu  przykazaniu Bożemu.

W listopadzie roku 1922 ówczesny ordynariusz diecezji przemyskiej ks. Biskup Józef Sebastian Pelczar na prośbę mieszkańców Nartów , oraz Jaśnie Wielmożnego Pana Barona Jana Gotz Okocimskiego, drugiego właściciela Nartu, który ze swego majątku ufundował beneficjum dla probostwa w Nowym Narcie – erygował Nowy Nart jako samoistną parafię, włączając w jej granice wioski Nowy Nart, Stary Nart oraz dwa przysiółki z gromady Wilcza Wola: Pniaki i Łokieć, wyłanczając je tym samym z macierzystej parafii Śpie. Kościołem parafialnym była wspomniana kaplica w swoich rozmiarach aż do roku 1950.

W 1950 roku została ona rozbudowana do rozmiarów długości 19,5m. zachowując dawną jego szerokość i wysokość.

W roku 1965 kościół ze względu na duże zniszczenia i poważne pęknięcia prezbiterium został zabezpieczony odpowiednim ankrowaniem, otrzymał nowe tynki zewnętrzne i wewnątrz, przygotowany do pokrycia polichromią, która została wykonana w lipcu 1966 r. przez artystę plastyka mgr. Zygmunta Wiglusza z Krakowa jako wotum za tysiąclecie chrztu Polski. Sprawiono nowe ołtarze, ławki, konfesjonały.

W maju 1969 r. dobudowano do kościoła główny przedsionek, którego dotąd nie było wcale. Wymiary przedsionka: szerokość-6m., długość- 2,5m.,wysokość-6,5m. W tym roku wymieniono okna z drewnianych na stalowe, oraz założono posadzkę z terrakoty.

W roku 1971 kościół otrzymał nowe ogrodzenie stalowe na cokole betonowym i betonowych słupach, wykonane według projektu architekta mgr inż. Mieczysława Kupca ze Stalowej Woli.

W 1973 r. postawiono nową dzwonnicę i sprawiono 3 dzwony.

W 1995 r. odnowiono polichromie kościoła

W roku 1997 dokonano remontu wnętrza świątyni, oraz przerobiono salkę katechetyczną na wikarówkę.

27 czerwca 1998r. podczas odpustu parafialnego poświecono teren pod budowę nowej świątyni i rozpoczęto prace. Budowę zakończono w 2005 roku. Konsekracji koscioła dokonał bp Andrzej Dzięga 22 czerwca 2008 roku.